Шизофренія
Шизофренія — це серйозний розлад, який впливає на те, як людина думає, відчуває та діє. Хтось із шизофренією може мати труднощі з розрізненням реального від уявного; бути невідповідним або замкнутим; мати труднощі з вираженням нормальних емоцій у соціальних ситуаціях. Всупереч загальноприйнятій думці, шизофренія — це не те саме, що роздвоєння особистості або множинні особистості. Переважна більшість хворих на шизофренію не схильні до насильства і не становлять небезпеки для інших. Шизофренія не спричинена переживаннями в дитинстві, поганим вихованням або відсутністю сили волі, і симптоми у кожної людини можуть відрізнятися.
Причини
- Генетика (Спадковість)
Вчені визнають, що розлад, як правило, передається генетично і що людина успадковує схильність до захворювання. Подібно до деяких інших генетично пов’язаних захворювань, шизофренія може з’явитися, коли організм зазнає гормональних і фізичних змін (наприклад, тих, що відбуваються під час статевого дозрівання в підлітковому та молодому віці) або після сильного стресу. - Біологічні умови
Вчені вважають, що у хворих на шизофренію є дисбаланс нейромедіаторів (хімічних речовин мозку) серотоніну, дофаміну та глутамату. Ці нейротрансмітери дозволяють нервовим клітинам у мозку надсилати повідомлення одна одній. Дисбаланс цих хімічних речовин впливає на те, як мозок людини реагує на стимули, що пояснює, чому людину з шизофренією може перевантажувати сенсорна інформація (гучна музика чи яскраве світло), з якою інші люди можуть легко впоратися. Ця проблема з обробкою різних звуків, образів, запахів і смаків також може призвести до галюцинацій або марення. - Структурні особливості
Деякі дослідження показують, що проблеми з розвитком мозку в утробі матері можуть пізніше призвести до шизофренії. - Вірусні інфекції та порушення імунітету
Шизофренію також можуть спровокувати екологічні події, такі як вірусні інфекції або імунні розлади. Наприклад, немовлята, матері яких захворіли на грип під час вагітності, мають вищий ризик розвитку шизофренії в подальшому житті. Люди, госпіталізовані з приводу важких інфекцій, також піддаються підвищеному ризику.
Симптоми
Симптоми можуть розвиватися повільно протягом місяців або років або можуть виникати дуже раптово. Стан може виникати і зникати циклами рецидивів і ремісій.
Поведінка, яка є ранніми ознаками шизофренії, включає:
- Чути або бачити те, чого немає
- Постійне відчуття того, що за вами спостерігають
- Дивний або безглуздий спосіб говорити чи писати
- Дивне положення тіла
- Почуття байдужості до важливих ситуацій
- Погіршення успішності в навчанні або роботі
- Зміна особистої гігієни та зовнішнього вигляду
- Зміна в особистості
- Посилення відходу від соціальних ситуацій
- Ірраціональна або гнівна реакція на близьких
- Неможливість спати або зосередитися
- Неадекватна або дивна поведінка
- Надзвичайне захоплення релігією чи окультизмом
Кожен, хто відчуває декілька з цих симптомів більше двох тижнів, повинен негайно звернутися за допомогою.
Прояви
- Хибні переконання — люди можуть вірити, що за ними хтось шпигує, або що вони є кимось відомим.
- Галюцинації — бачення, відчуття, смак, слух або запах чогось, чого насправді не існує. Найпоширеніший досвід — це чути уявні голоси, які дають команди або коментарі людині.
- Розлади мислення та мовлення — різкий перехід від однієї теми до іншої. Люди також можуть вигадувати власні слова чи звуки, римувати у спосіб, який не має сенсу, або повторювати слова та ідеї.
- Неорганізована поведінка — це може варіюватися від проблем із звичною поведінкою, як-от гігієна чи вибір одягу відповідно до погоди, неспровокованих імпульсивних і розкутих дій. Людина також може мати рухи, які здаються тривожними, схвильованими, напруженими без будь-якої видимої причини.
- Соціальна ізоляція;
- Надзвичайна апатія (відсутність інтересу або ентузіазму);
- Відсутність потягу чи ініціативи;
- Емоційна сплощеність.