Самоушкодження
Самоушкодження, також відоме як селфхарм відбувається, коли хтось неодноразово і навмисно завдає собі шкоди в імпульсивний спосіб, який не має на меті смертельного результату.
Найпоширеніші методи
- Порізи шкіри (70–90 %)
- Стуки головою або удари (21–44 %)
- Самопідпалювання (15–35 %)
Інші форми самоушкоджень включають надмірне дряпання, аж до крові, удари кулаками (самого себе чи предметів), спеціального зараження себе, вставляння предметів у отвори тіла, випивання чогось шкідливого (наприклад, відбілювача чи миючого засобу) і навмисне ламання кісток. Більшість людей, які займаються несуїцидальними самоушкодженнями, завдають собі шкоди кількома способами.
Причини
Люди, які завдають собі каліцтв, зазвичай повідомляють, що відчувають внутрішню порожнечу, надмірну чи недостатню стимуляцію, нездатність висловити свої почуття, самотність, нерозуміння іншими та/або страх перед інтимними стосунками та дорослими обов’язками. Самоушкодження — це їхній спосіб впоратися з болісними або важкими для висловлення почуттями чи полегшити їх, і, як правило, це не спроба самогубства. Полегшення, яке приносить самотравма, носить тимчасовий характер, а деструктивний цикл часто розвивається без належного лікування. Самоушкодження також може бути способом для людей контролювати своє тіло, коли вони мало або зовсім не контролюють інші частини свого життя.
Люди можуть наносити собі тілесні ушкодження щоб:
- Відволіктися від негативних почуттів
- Виразити емоції, які вони могли б соромитися показати
- Розвинути відчуття контролю над своїм життям
- Зрозуміти те, як вони почуваються
- Покарати себе за те, що, на їхню думку, зробили не так
Попереджувальні ознаки того, що хтось може травмувати себе, включають:
- Шрами
- Незрозумілі часті травми, включаючи порізи та опіки
- Тримання під рукою гострих предметів
- Низька самооцінка
- Важкість справлятися з почуттями
- Відчуття безпорадності, безнадійності або нікчемності
- Проблеми у стосунках або уникнення стосунків
- Погана ефективність на роботі, у школі чи вдома
Люди, які наносять собі тілесні ушкодження, можуть намагатися приховати свої сліди, такі як синці, струпи або шрами, за одягом, і ви можете помітити, що вони носять довгі рукави та штани в жарку погоду. Якщо це буде виявлено, людина, яка наносить собі тілесні ушкодження, часто може вигадувати причини травми (наприклад, «я впав» або «кіт мене подряпав»).