Розлад особистості
Люди з розладами особистості, як правило, мають вузький погляд на світ і їм важко брати участь у громадській діяльності. Вони, як правило, негнучкі, жорсткі та нездатні реагувати на зміни та вимоги життя.
Причини
Деякі вчені вважають, що події, які відбуваються в ранньому дитинстві, мають потужний вплив на поведінку в подальшому житті. Інші вказують на те, що люди генетично схильні до розладів особистості. Однак у деяких випадках екологічні факти можуть спричинити розвиток розладу особистості у людини, яка вже є генетично вразливою.
Ознаки
Розлад особистості повинен відповідати декільком критеріям. Розлад особистості — це глибоко вкорінений, негнучкий зразок стосунків, сприйняття та мислення, що викликає погіршення функціонування особистості. Розлади особистості зазвичай можна розпізнати в підлітковому віці або раніше; вони тривають протягом більш зрілого віку і стають менш очевидними в середньому віці.
Типи
Існує багато формально ідентифікованих розладів особистості, кожен з яких має власний набір поведінки та симптомів. Багато з них поділяються на три різні категорії або групи:
- Кластер A: Дивна чи ексцентрична поведінка
- Кластер B: Драматична, емоційна або хаотична поведінка
- Кластер C: Тривожна, боязлива поведінка
Кластер А:
- Шизоїдний розлад особистості: Шизоїдні особистості інтровертні, замкнуті, самотні, емоційно холодні та віддалені. Вони часто поглинені власними думками та почуттями і бояться близькості з іншими. Наприклад, людина, яка страждає на шизоїдну особистість, більше мрійник, ніж практичний діяч.
- Параноїдальний розлад особистості: Основною ознакою цього типу розладу особистості є тлумачення дій інших як навмисно погрозливих або принизливих. Люди з параноїдальним розладом особистості не довіряють, не прощають і схильні до спалахів гніву або агресивності без виправдання, тому що вони сприймають інших як невірних, нелояльних, поблажливих або брехливих. Цей тип людей також може бути ревнивим, настороженим, потайливим і інтриганським, а також може здаватися емоційно «холодним» або надмірно серйозним.
- Шизотиповий розлад особистості: такі люди можуть мати дивні або ексцентричні манери говорити чи одягатися. Поширеними стають дивні або параноїдальні переконання та думки. Люди з шизотиповим розладом особистості мають труднощі з формуванням стосунків і відчувають надзвичайну тривогу в соціальних ситуаціях. Вони можуть реагувати неадекватно або не реагувати взагалі під час розмови, або вони можуть говорити самі з собою. Вони також демонструють ознаки «магічного мислення», кажучи, що можуть бачити майбутнє або читати думки інших людей.
Кластер B:
- Антисоціальний розлад особистості: люди з антисоціальним розладом особистості характерно розігрують свої конфлікти та ігнорують нормальні правила соціальної поведінки. Ці люди імпульсивні, безвідповідальні та черстві. Як правило, асоціальна особистість має історію труднощів з законом, войовничої та безвідповідальної поведінки, агресивних і навіть жорстоких відносин. Вони не виявляють поваги до інших людей і не відчувають докорів сумління щодо впливу своєї поведінки на інших. Ці люди піддаються високому ризику зловживання психоактивними речовинами, особливо алкоголізму, оскільки це допомагає їм зняти напругу, дратівливість і нудьгу.
- Межовий розлад особистості: люди з межовим розладом особистості нестабільні в кількох сферах, включаючи міжособистісні стосунки, поведінку, настрій і самооцінку. Різкі та екстремальні зміни настрою, бурхливі міжособистісні стосунки, нестійке та коливання самооцінки, непередбачувані та саморуйнівні дії характеризують людину з цим розладом. Такі люди зазвичай відчувають великі труднощі з власним почуттям ідентичності. Вони часто сприймають світ у крайнощах, дивлячись на інших як на «все добре» або «все погано». Людина може сформувати сильну особисту прихильність до когось лише для того, щоб швидко розвіяти її через уявну образу. Страх бути покинутим може призвести до надмірної залежності від інших. Імпульсивні дії, хронічне відчуття нудьги або порожнечі та напади інтенсивного неадекватного гніву є іншими ознаками цього розладу, який частіше зустрічається серед жінок.
- Нарцисичний розлад особистості: люди з нарцисичним характером мають перебільшене почуття власної значущості, поглинені фантазіями про необмежений успіх і прагнуть постійної уваги. Нарцистична особистість надмірно чутлива до невдач і часто скаржиться на численні соматичні симптоми. Схильні до екстремальних коливань настрою між самозамилуванням і невпевненістю, ці люди схильні використовувати міжособистісні стосунки.
Кластер C:
- Уникаючий розлад особистості: особистості, які уникають, часто гіперчутливі до відмови та не бажають спілкуватися з іншими, якщо не впевнені, що вони їм сподобаються. Для уникаючої особистості характерні надмірний соціальний дискомфорт, боязкість, страх критики, уникнення соціальної чи робочої діяльності, яка передбачає міжособистісний контакт. Вони бояться сказати щось дурне, на думку інших; хвилюються, що вони почервоніють або заплачуть перед іншими; і дуже переживають через будь-яке несхвалення з боку інших. Люди з уникаючим розладом особистості можуть не мати близьких стосунків за межами свого сімейного кола, хоча вони хотіли б, і засмучуються через свою нездатність налагодити хороші стосунки з іншими.
- Залежний розлад особистості: люди з залежним розладом особистості можуть демонструвати модель залежної та покірної поведінки, покладаючись на те, що інші прийматимуть рішення за них. Вони потребують надмірних порад, і їх легко ранити критикою чи несхваленням. Вони відчувають себе некомфортно та безпорадно, якщо залишаються наодинці, і можуть бути спустошеними, коли близькі стосунки закінчуються. У них сильний страх бути відкинутими. Як правило, залежна особистість, якій не вистачає впевненості в собі, рідко починає проекти або робить щось самостійно. Цей розлад зазвичай починається в ранньому дорослому віці і діагностується частіше у жінок, ніж у чоловіків.
- Обсесивно-компульсивний розлад особистості: ніколи не задоволені своїми досягненнями, люди з компульсивним розладом особистості беруть на себе все більше обов’язків. Вони надійні, упорядковані та методичні, але їхня негнучкість часто робить їх нездатними адаптуватися до мінливих обставин. Люди з компульсивним характером дуже обережні, зважують усі аспекти проблеми та звертають увагу на кожну деталь, що ускладнює їм прийняття рішень і виконання завдань. Коли їхні почуття не знаходяться під суворим контролем, події непередбачувані або вони змушені покладатися на інших, компульсивні особистості часто відчувають почуття ізоляції та безпорадності.