Психоз
Психоз — це загальний термін для опису набору симптомів психічних захворювань, які призводять до дивного чи нехарактерного мислення, сприйняття (зору, звуку), поведінки та емоцій. Випадки, коли люди чують голоси та бачать речі, яких немає, трапляється частіше, ніж ми думаємо. Хоча цей досвід може бути страшним і заплутаним, але є можливість одужати, особливо якщо звернутись по допомогу на ранній стадії.
Типи психозу
Стани, основним симптомом яких є психоз, називаються психотичними розладами, однак психоз може також виникати як ознака інших розладів. Деякі з найбільш поширених типів психотичних розладів включають:
- Шизофренія — це серйозний розлад психічного здоров’я, який впливає на те, як людина думає, відчуває та діє. Люди з шизофренією можуть мати проблеми з розрізненням реального та уявного.
- Шизоафективний розлад характеризується стійкими симптомами психозу, що нагадує шизофренію, з додатковими періодичними симптомами розладів настрою (або афективних).
- Маячний розлад характеризується ірраціональними або інтенсивними переконаннями або підозрами, які людина вважає істинними. Ці переконання можуть здаватися дивовижними та неможливими (дивними) або відповідати можливому (недивними). Симптоми повинні тривати 1 місяць або довше для діагностики цього типу розладу.
- Короткий психотичний розлад включає симптоми психозу, які тривають принаймні 1 день, але не більше 1 місяця. Симптоми зазвичай виникають раптово і іноді є реакцією на стресову життєву подію. Хоча людина може відчувати сильний дистрес під час епізоду, люди швидко повертаються до повсякденного життя, і їхні симптоми не повертаються.
Шизотиповий розлад особистості — це розлад особистості, який легко сплутати з шизофренією, оскільки люди з шизотиповим розладом особистості мають «магічні» переконання, незвичайні думки та параною. Люди з шизотиповим розладом особистості можуть відчувати короткі психотичні епізоди з маренням або галюцинаціями, але епізоди не такі часті, тривалі чи інтенсивні, як при шизофренії.
Симптоми
Симптоми, які спостерігаються більше ніж кілька днів або тижнів, заслуговують на оцінку спеціаліста з питань психічного здоров’я. Якщо ви турбуєтеся про людину, у якої є схожі прояви, зверніть увагу на раптові зміни в її думках, емоціях і поведінці. Зміни, які здаються дійсно нехарактерними, можуть бути ранніми ознаками психозу. Нижче наведено список симптомів психозу:
- Чути або бачити те, чого немає
- Постійне відчуття того, що за вами спостерігають
- Неорганізована або дивна мова чи письмо
- Неадекватна або незвичайна поведінка
- Дивні рухи тіла або положення
- Почуття байдужості або заціпеніння щодо важливих ситуацій
- Погіршення успішності в навчанні або роботі
- Уникання особистої гігієни та зміна зовнішнього вигляду
- Зміна в особистостих проявах
- Уникання соціальних ситуацій
- Ірраціональна, гнівна реакція на близьких
- Нездатність спати або зосередитися
- Надмірна стурбованість або страхи, які здаються дивними