Панічна атака: коли тіло кричить без причини
4 березня 2025
«Уяви, що твій мозок вмикає сигнал тривоги без причини. Це і є панічна атака»
Час від часу можна почути застарілі, відсутні в МКХ (міжнародна класифікація хвороб) терміни «вегетативний криз», «симпатоадреналовий криз», «кардіоневроз», «вегето-судинна дистонія з кризовим перебігом», «нейроциркуляторна дистонія», які відображають уявлення про порушення вегетативної нервової системи залежно від головного симптому.
«Панічний розлад», своєю чергою, як самостійне захворювання має світове визнання і введене до МКХ 10-го перегляду.
Клінічні ознаки
- Серцебиття, прискорений пульс
- Пітливість
- Озноб, тремор, відчуття внутрішнього тремтіння
- Відчуття нестачі повітря, задишка
- Задуха або ускладнене дихання
- Відчуття запаморочення, нестійкість, важкість у голові або переднепритомний стан
- Біль або дискомфорт у лівій половині грудної клітки
- Нудота або абдомінальний дискомфорт
- Відчуття дереалізації, деперсоналізації
- Страх збожеволіти або здійснити неконтрольований вчинок
- Страх знепритомніти
- Відчуття слабкості, особливо в ногах і плечах
- Безсоння
- Плутанина думок (зниження довільності мислення)
- Страх смерті
Є й інші прояви, які впливають на самопочуття людини, але не увійшли до переліку: біль у животі, відчуття сухості в роті, припливи жару або холоду, підвищена температура тіла, розлад випорожнень, часте сечовипускання, відчуття клубка в горлі, порушення ходи, порушення зору або слуху, судоми в руках або ногах, розлад рухових функцій, підвищений артеріальний тиск.
Що провокує появу панічної атаки?
Враховуючи події, котрі відбуваються в нашій країні останні роки, стає очевидним, що відсоток людей, котрі мають ПА або знаходяться в зоні ризику, досить високий. Люди, які раніше могли спокійно протистояти стресовим ситуаціям, сьогодні все частіше звертаються за допомогою до спеціалістів. Розглянемо найбільш поширені причини, котрі можуть спровокувати прояви панічних атак:
- Тривога через особисті або професійні сфери
- Стрес (особливо довгостроковий)
- Смерть/втрата/травмуюча подія
- Хронічне виснаження
- Насильство
Перша допомога при панічних атаках
1. Не боятися ПА
Якщо ви вже точно знаєте, що з вами, тоді ви повинні пам’ятати, що це завершиться. Це не смертельна хвороба. Треба це усвідомити і постаратись заспокоїтись.
2. Налагодження дихання:
- техніка «По квадрату» (горизонтальна лінія-вдих, вертикальна лінія-затримання дихання, горизонтальна-видих, вертикальна-затримання) повторювати 1–2 хв.
- техніка «Квітка та свічка» (в лівій руці уявляємо квітку і робимо глибокий вдих, в правій руці уявляємо свічку і робимо видих) повторювати 5–10 р.
3. Не чинити опір ПА
Чим більше ви напружуєте нервову систему і хвилюєтесь, тим більше внутрішня паніка охоплює тіло, цим самим блокуючи будь-які методи допомоги.
4. Вправа «5-4-3-2-1» полягає у тому, аби сконцентруватись на речах, які нас оточують:
← 5 речей, які ви бачите перед собою (руки, машина, стіл, квіти)
← 4 речі, які ви відчуваєте фізично (земля під ногами, прикраси, одяг)← 3 речі, які ви чуєте (спів, голос, музика)
← 2 речі, які ви відчуваєте на нюх (парфуми, кава)
← 1 річ, яку ви можете відчути на смак (цукерка, вода, гумка)
5. Фізичне навантаження
← Рух/ходьба здатні вивести людину зі стресового середовища, а ритм допомагає регулювати дихання, що також є дієвим засобом того, як допомогти людині при ПА. Рухи тіла сприяють вивільненню гормонів, які називаються ендорфінами.
← Вправа «Релаксація за Джейкобсоном» виконується сидячи або лежачи. Потрібно по черзі напружувати групи м’язів, а потім їх розслабляти, максимально зосереджуючись на відчуттях. Регулярне виконання даної вправи зменшує фонову тривожність та готує організм до стресових подій. Крім цього, вправу рекомендують виконувати при безсонні.
6. Арт-терапевтичні вправи
← «Безпечне місце» — уявити собі безпечне місце, в якому вам добре; ви почуваєтесь там захищеними; опишіть його та намалюйте, хто там є, що навколо, яким ви бачите себе в цьому місці?
← «Яка на вигляд тривога?» — саме почуття тривоги/страху передує появі ПА.
Уявіть, яка ваша тривога: це людина/фігура/тварина, як вона виглядає, що робить, де перебуває?Відтворивши і цей образ, попрацювавши зі своєю фантазією, уявою, мисленням можна зрозуміти та змінити своє сприйняття та самопочуття. Скажіть в голос «не тривога керує мною, а я керую своїми реакціями на ці прояви.
← «Амулет спокою» — пропоную вам створити амулет, який буде наділений спокоєм, щастям, безпекою, впевненістю, позитивними вібраціями. Використати можна будь-що: мішечок з приємними травами або ароматом близької людини; антистресові іграшки; маленький брелок; фотографія. Це предмет, який даватиме надію та заспокоїть у найтемніші час. Головне вірити в його дію.
7. Підтримка
Не бійтеся просити про допомогу. Рідні, друзі, спеціалісти. Це не страшно і не соромно. Іноди ми не здатні вивозити все наодинці з своїми внутрішніми страхами і проблемами, тому не тільки емоційний стан, а і фізіологія кричить про допомогу.
8. Здоровий сон та харчування
Дуже банально, але саме достатня кількість сну для відпочинку та підтримка організму за допомогою правильно підібраного раціону, можуть допомогти налагодити проблеми як з нервовою системою так і вашим тілом.
Для виявлення і підтвердження діагнозу обов’язково звертатись до кваліфікованих спеціалістів! Панічні атаки можуть перетворитись на панічний розлад і потребувати не тільки психологічного втручання, а й медикаментозного супроводу.
«Страх сильний, але ви сильніше і точно зможете з ним боротися. А це вже доведено-ви знайшли і дочитали цю статтю.»