Межовий розлад особистості
Межовий розлад особистості (МРО) — це розлад регуляції емоцій. Він може проявитись у будь-кого, але його часто діагностують у пізньому підлітковому та ранньому дорослому віці.
Причини
Дослідження зазначають, що генетичні, екологічні та соціальні фактори можуть впливати на розвиток МРО. Сімейний анамнез, функціонування мозку, травматичні життєві події, такі як жорстоке поводження, труднощі в дитинстві, можуть сприяти розвитку МРО.
Симптоми
Багато симптомів межового розладу особистості схожі на симптоми інших розладів, таких як тривожний розлад, шизофренія та інші розлади особистості. Деякі з найпоширеніших ознак або симптомів МРО включають:
- Інтенсивні перепади настрою, швидкі зміни цінностей або інтересів, імпульсивність або нерозсудливість.
- Змінене самоуявлення або відчуття себе.
- Надмірна самокритичність, у тому числі важко згадати власні позитивні якості.
- Сценарій інтенсивних і нестабільних стосунків із родиною, друзями та коханими.
- Імпульсивна та часто небезпечна поведінка, як-от витрачання великих сум грошей, небезпечні сексуальні практики, зловживання психоактивними речовинами, необачне водіння та переїдання.
- Самоушкоджуюча поведінка, як-от порізи, подряпини, кусання, щипання тощо.
- Почуття порожнечі, сильного смутку або самотності.
- Тривалий або інтенсивний гнів, який може сприяти виникненню почуття сорому, жалю або самоненависті.
- Почуття дисоціації, наприклад відчуття спостереження за собою ззовні свого тіла або відчуття нереальності всього, що відбувається.
Важливо визнати, що не кожен із межовим розладом особистості може відчувати всі ці симптоми. Частота, тривалість і тип симптомів можуть залежати від людини та її стану.
Симптоми межового розладу особистості можна підсумувати як нестабільність настрою, мислення, поведінки, особистих стосунків і самооцінки.