Депресія
Депресія змушує людей втрачати задоволення від повсякденного життя, може ускладнити інші захворювання.
Хоча певні фактори збільшують ризик розвитку депресії, вона може вплинути на будь-яку особу, будь-якого віку, будь-якої раси чи етнічної групи. Депресія ніколи не є «нормальною» частиною життя, незалежно від вашого демографічного стану чи стану здоров’я.
У той час як більшість людей з депресією мають повну ремісію розладу за допомогою ефективного лікування, лише близько третини (35 %) тих, хто страждає на важку депресію, звертаються за допомогою до психіатра. Люди часто опираються лікуванню, тому що вважають, що депресія не є серйозною, що вони можуть лікувати її самостійно або що це особиста слабкість, а не серйозний медичний стан. Багато ситуація та явищ можуть сприяти клінічній депресії. Часто люди мають депресію і ніби без видимих на те причин.
Ймовірні причини виникнення депресивного стану
- Біологічна: люди з депресією можуть мати занадто мало або занадто багато «нейротрансмітерів» у головному мозку. Зміни в цих хімічних речовинах можуть викликати або сприяти депресії.
- Когнітивна: у людей з негативним мисленням (негативізмом) і низькою самооцінкою частіше розвивається клінічна депресія.
- Супутні стани: депресія частіше виникає разом із певними захворюваннями, такими як серцеві захворювання, рак, хвороба Паркінсона, діабет, хвороба Альцгеймера, розсіяний склероз і гормональні розлади.
- Ліки: побічний вплив деяких ліків може спричинити депресію.
- Генетика: сімейна історія депресії підвищує ризик розвитку хвороби. Деякі дослідження також показують, що поєднання генів і факторів навколишнього середовища разом підвищують ризик депресії.
- Ситуація: важкі життєві події, включаючи розлучення, фінансові проблеми або смерть близької людини, можуть сприяти депресії.
Види депресивного стану
Депресивні розлади — це категорія розладів настрою, які передбачають тривалі періоди відчуття надзвичайного суму або порожнечі та порушують здатність людини насолоджуватися життям. Деякі з найпоширеніших депресивних розладів включають:
- Великий депресивний розлад (клінічна депресія): стан психічного здоров’я, що характеризується неминучим і постійним поганим настроєм, який часто супроводжується низькою самооцінкою та втратою інтересу або задоволення від діяльності, яка раніше була для людини приємною. Щоб відповідати критеріям великого депресивного розладу, симптоми повинні бути присутніми майже щодня протягом принаймні двох тижнів. Цей стан також часто називають великою депресією.
- Стійкий депресивний розлад: відноситься до тривалої форми депресії. У той час як великий депресивний розлад діагностується, якщо людина відчуває симптоми протягом принаймні двох тижнів, стійкий депресивний розлад використовується, коли симптоми депресії присутні більшість днів протягом принаймні двох років, але не досягають тяжкості великого депресивного епізоду.
- Післяпологова депресія: депресія, яка починається після пологів і триває від двох тижнів до року.
- Передменструальний дисфоричний розлад: форма передменструального синдрому, яка діагностується, коли жінка відчуває серйозні симптоми депресії, напруги та дратівливості за тиждень до менструації. Хоча перед менструацією більшість жінок нерідко відчувають емоційні та фізичні зміни, жінки, які відповідають критеріям ПМДР, відчувають зміни, які впливають на їх життя гостріше.
- Сезонний афективний розлад: розлад настрою, що включає симптоми депресії, пов’язані з різним рівнем сонячного світла протягом осінніх і зимових місяців, який зменшується навесні та влітку.
Депресія також може бути ознакою біполярного розладу.
Симптоми
- Постійно сумний, тривожний або «порожній» настрій.
- Занадто багато або занадто мало сну; пробудження серед ночі або рано вранці.
- Коливання ваги; зниження апетиту та втрата ваги або підвищення апетиту та збільшення ваги
- Втрата задоволення та інтересу до діяльності, якою раніше насолоджувалися
- Неспокій, дратівливість
- Постійні фізичні симптоми, які не піддаються лікуванню (наприклад, хронічний біль або розлади травлення)
- Труднощі з концентрацією, запам’ятовуванням або прийняттям рішень
- Втома або втрата енергії
- Почуття провини, безнадійності або нікчемності
- Думки про самогубство або смерть