Біополярний розлад
Біполярний розлад — це розлад психічного здоров’я, що характеризується різкими підйомами та спадами настрою та енергії. Діагноз біполярного розладу не означає, що людина дуже емоційна, а скоріше стосується людини, яка відчуває тривалі періоди настрою та енергії, які є надмірно гострими та/або/дратівливими, і різко змінюються до сумних та безнадійних, з періодами звичайного настрою між ними.
Зазвичай це починається в підлітковому або ранньому дорослому віці і триває протягом усього життя. Біполярний розлад піддається лікуванню. Люди з біполярним розладом можуть і мають успішні стосунки та значущу роботу. Поєднання ліків, терапії, здорового способу життя та підтримки допомагає переважній більшості людей повернутися до продуктивного, повноцінного життя.
Причини
- Хоча конкретний генетичний зв’язок із біполярним розладом не був точно встановлений, дослідження показують, що біполярний розлад має тенденцію протікати у всіх членів родини. Люди можуть успадкувати схильність до розвитку хвороби, яка потім може бути спровокована факторами навколишнього середовища (тривожними життєвими подіями).
- Вважається, що розвиток мозку, нейромедіаторів також відіграють певну роль у розвитку біполярного розладу.
Види розладів
- Біполярний розлад I: людина має принаймні один епізод манії. Хоча людина з біполярним розладом I може відчувати лише маніакальні епізоди, вони часто включають епізоди депресії та гіпоманії. Гіпоманія включає ті самі симптоми манії, але може бути меншою за тривалістю та менш вираженою. Вони не включають симптомів психозу та не потребують госпіталізації.
- Біполярний розлад II типу: включає принаймні один великий депресивний епізод і принаймні один гіпоманіакальний епізод. Особи з біполярним розладом II також мають тенденцію до більш тривалих періодів депресії, ніж люди з біполярним розладом I.
- Циклотимічний розлад: цей розлад, який іноді називають циклотимією, включає епізоди гіпоманії та симптоми депресії, які виникають досить регулярно. Хоча зміни в настрої не такі екстремальні, як ті, що пов’язані з біполярним розладом I та біполярним розладом II, це все одно може спричинити серйозні проблеми в житті людини та згодом прогресувати до симптомів манії, гіпоманії та депресії.
- Швидкий цикл: це термін, який використовується, коли людина відчуває чотири або більше епізодів гіпоманії, манії або депресії протягом 12-місячного періоду часу.
- Змішаний епізод: виникає, коли людина одночасно відчуває симптоми депресії та манії або гіпоманії. Особи з біполярними розладами мають підвищений ризик самогубства, і вважається, що цей ризик особливо високий під час змішаних епізодів.
Симптоми
Симптоми біполярного розладу поділяються на дві категорії: манія та депресія.
Манія
Симптоми манії, які можуть тривати до трьох місяців, якщо їх не лікувати, включають:
- Надмірна енергія, активність, занепокоєння, метання думок і швидке мовлення.
- Надзвичайні «кайфові» або ейфоричні почуття — людина може відчувати себе «на вершині світу», і навіть погані новини чи трагічні події не можуть цього змінити.
- Легко роздратуватись або відволікатися.
- Зменшення потреби у сні — людина може жити днями без сну, не відчуваючи втоми.
- Нереалістична віра у свої здібності та сили — людина може відчувати надмірну самовпевненість або невиправданий оптимізм. Це може призвести до надто амбітних робочих планів і переконання, до відчуття, що ніщо не може зупинити від виконання будь-якого завдання.
- Активний статевий потяг або зловживання хімічними речовинами (наркотичні речовини, алкоголь або снодійні).
- Провокаційна, нав’язлива або агресивна поведінка — людина може розлютитись або впасти в параною, якщо відмовляються від її планів чи ідей.
Депресія
Епізод депресії може виникнути до або після маніакального, гіпоманіакального або нормального періоду настрою.
Симптоми включають:
- Постійно сумний, тривожний або порожній настрій.
- Зміни процесу сну — наприклад, пробудження серед ночі або незвично рано вранці.
- Зниження апетиту і втрата ваги або підвищення апетиту, що супроводжується збільшенням ваги.
- Дратівливість або неспокій.
- Труднощі з концентрацією, запам’ятовуванням або прийняттям рішень. Це часто може вплинути на здатність людини виконувати роботу, навчальні чи побутові завдання
- Втома або втрата енергії.
- Постійні фізичні симптоми, які не піддаються лікуванню, наприклад, хронічний біль або проблеми з травленням (наприклад, розлад шлунка або діарея).
- Почуття провини, безнадійності або нікчемності.
- Думки про смерть або самогубство, включаючи спроби самогубства.